You are currently viewing Warsztaty techniczne już za nami

Warsztaty techniczne już za nami

  • Post author:
  • Post category:Aktualności

W środę, 26 czerwca czterech strażaków z naszej jednostki uczestniczyło w warsztatach technicznych, na które zostaliśmy zaproszeni przez firmę Arpapol. Warsztaty odbyły się w Fajsławicach, w powiecie krasnostawskim. Udział wzięło łącznie 37 jednostek z całego województwa, w tym jedna z naszej gminy i kilka z pozostałych gmin naszego powiatu. Poruszana była głównie tematyka ratownicza.

Warsztaty rozpoczęły się o godz. 9:00 i obejmowały kilka bloków: prezentacja nowości w sprzęcie pożarniczym, pierwsza pomoc z użyciem różnego rodzaju defibrylatorów AED, ratownictwo techniczne oraz ratownictwo wysokościowe.

W ramach prezentacji sprzętu pożarniczego mieliśmy okazję zapoznać się z wchodzącymi na rynek nowościami, przetestować ich możliwości, a także wymienić się różnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Blok prowadzili specjaliści z firmy Arpapol.

Udział w następnym bloku pozwolił nam na odświeżenie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, a także dzięki interaktywnemu fantomowi sprawdzić poprawność techniczną wykonywanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jak wiemy, poprawnie wykonany masaż serca wielokrotnie zwiększa szanse na uratowanie życia poszkodowanego. Ten blok przeprowadziła znakomita ekipa z firmy Projekt AED.

Kolejnym blokiem warsztatów było ratownictwo techniczne z użyciem sprzętu firmy Weber, której przedstawiciel pokrótce zapoznał uczestników z samą marką, jak i produkowanymi przez nią narzędziami. Mieliśmy szansę zapoznać się w praktyce ze sprzętem akumulatorowym, będącym ciekawą alternatywą dla standardowych narzędzi hydraulicznych. Jedną z zalet tego rodzaju narzędzi jest ich mobilność – dzięki zastosowaniu akumulatorów, nie trzeba angażować dodatkowego sprzętu w postaci pompy i węży hydraulicznych.

Ostatni blok warsztatów dotyczył ratownictwa wysokościowego. Najpierw mogliśmy zapoznać się ze sprzętem marki Dräger – m.in. aparatami oddechowymi z jednostką komunikacyjną automatycznie wykrywającą głos. Następnie mieliśmy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w ewakuacji poszkodowanego z zadymionego obiektu do strefy bezpiecznej znajdującej się na wysokości, przy użyciu trójnogu z wyciągarką. Wszystko to dzięki trenażerowi marki Dräger.

Warsztaty zostały zakończone wspólnym posiłkiem, a zwieńczeniem całości było rozdanie certyfikatów ukończenia warsztatów oraz upominków (m.in. koszulek, kubków i czapek). Wylosowano również kilkanaście osób spośród wszystkich uczestników i rozdano im bardzo ciekawe nagrody – m.in. gaśnice. Druh Łukasz Mądrzak z naszej jednostki wygrał w losowaniu profesjonalną latarkę z dodatkową nasadą, dzięki czemu latarka może służyć do kierowania ruchem po zmroku.

Z całą pewnością warto było wziąć udział w takich warsztatach. Dziękujemy firmie Arpapol za zaproszenie i z przyjemnością chętnie weźmiemy udział w kolejnych edycjach – pierwsza wypadła znakomicie.

 

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Krzysiek

    I to jest super. obserwuje już jakiś czas działania i widać w was potencjał, chęć rozwoju i na prawdę wysoki poziom w waszej jednostce. pozdrawiam druhów…

    1. MW

      Dziękujemy za dobre słowo. Staramy się trzymać poziom! Również pozdrawiamy 😉

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.