You are currently viewing Jak rozliczyć PIT online?

Jak rozliczyć PIT online?

 • Post author:
 • Post category:Aktualności

Od jutra (15 lutego) do 30 kwietnia będzie można składać deklaracje podatkowe za rok 2019. Część z Państwa być może zrezygnowała z samodzielnego rozliczania, ponieważ od poprzedniego roku nie jest to konieczne i w momencie, gdy nie złożymy deklaracji, rozliczenie wykona za nas Urząd Skarbowy.

Mimo wszystko z pewnością część osób preferuje jednak rozliczenie samodzielne – chociażby przez możliwość skorzystania z dodatkowo przewidzianych ulg i otrzymania zwrotu w szybszym terminie niż „z urzędu”. Dzisiejszy wpis publikujemy dla tych, którzy będą rozliczać się samodzielnie. Pokażemy, jak w prosty sposób rozliczyć się bez wychodzenia z domu, a przy okazji wesprzeć naszą działalność.

Do rozliczenia możemy skorzystać np. z aplikacji e-PITy, która jest dostępna zarówno do pobrania na komputer, jak i bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Omówimy opcję nr 2, ponieważ jest szybsza. Zatem do dzieła!

Instrukcja rozliczania PIT-u krok po kroku

 1. Najpierw wchodzimy pod ten adres.
 2. Następnie wybieramy pierwszą opcję, czyli „KREATOR PIT za 2019 rok”.
 3. W następnych kilku krokach aplikacja będzie nas pytać m.in. o to, czy rozliczamy się indywidualnie, czy z małżonkiem. Jeśli jest to nasza pierwsza deklaracja w tym roku (druga opcja dotyczy korekty już złożonego zeznania, np. gdy wkradł się błąd), jako cel wypełniania deklaracji wybieramy „złożenie zeznania”.
 4. Dalej musimy wypełnić podstawowe informacje o sobie. Część pól, jak np. powiat, województwo itd. aplikacja wypełni za nas, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu. Automatycznie wybierze się również nasz właściwy Urząd Skarbowy.
 5. Czas wybrać źródła dochodu. Dla umowy o pracę, zlecenia itd. będzie to PIT-11. Dla zasiłku typu emerytura i renta będzie to PIT-40A/11A. Są jeszcze dwie inne opcje, ale generalnie ta informacja jest dostępna w PIT, który otrzymaliśmy od pracodawcy/organu wypłacającego świadczenie. Jednorazowo możemy wybrać tylko jeden typ, więc wypełniamy formularz, zapisujemy, a następnie będziemy mogli ewentualnie dodać kolejne źródła dochodu.
 6. Teraz możemy opcjonalnie wybrać ulgi (uwaga krwiodawcy – Wam również przysługuje odliczenie podatku), które chcielibyśmy rozliczyć. Przy większości z nich są dostępne odnośniki z wyjaśnieniem, kto może skorzystać z danej ulgi. Jeśli nie korzystamy z żadnej, po prostu przechodzimy dalej.
 7. Uwaga, teraz liczymy na Was! Domyślnie pojawi się opcja przekazania swojego 1% na rzecz wybranej przez e-PITy organizacji pożytku publicznego. Jeśli to nie problem, prosimy jednak o wybór opcji „Zmień OPP”, a następnie u dołu „sam wpiszę KRS”. Tutaj podajemy 0000116212. Aplikacja w kilka sekund przetworzy wpisany KRS i zapyta nas o cel szczegółowy – uwaga, to bardzo ważne. Prosimy o wpisanie w tym polu „OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W TARNOGÓRZE, UL. KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 72A, 22-375 TARNOGÓRA”. Mamy tutaj możliwość wyboru, czy chcemy przekazać swoje dane osobowe do OPP, czy też nie – wedle uznania. Opcja ukrycia danych w przypadku aplikacji e-PITy niestety jest płatna.
 8. Wypełniliśmy PIT! W przypadku, gdy system wyliczył nam kwotę do zwrotu, warto również wskazać rachunek bankowy, na który chcielibyśmy otrzymać taki zwrot.
 9. Jeśli pamiętamy dokładną kwotę przychodu za rok 2018 z poprzedniej deklaracji, system pozwoli nam na przesłanie zeznania podatkowego online. Jeśli jednak nie będziemy w stanie się autoryzować, pozostaje nam wydrukowanie deklaracji i dostarczenie jej do Urzędu Skarbowego listownie lub osobiście. W przypadku wysyłki, najlepiej wybrać list polecony (nie zwykły, który nie jest w ogóle rejestrowany w systemie Poczty Polskiej).

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się pomocne. Jeśli tak, bardzo liczymy na Państwa wsparcie w postaci przekazania 1% podatku na rzecz naszej jednostki.

Zdjęcie: OCDN.EU