Od jutra (15 lutego) do 30 kwietnia będzie można składać deklaracje podatkowe za rok 2019. Część z Państwa być może zrezygnowała z samodzielnego rozliczania, ponieważ od poprzedniego roku nie jest to konieczne i w momencie, gdy nie złożymy deklaracji, rozliczenie wykona za nas Urząd Skarbowy.
Mimo wszystko z pewnością część osób preferuje jednak rozliczenie samodzielne – chociażby przez możliwość skorzystania z dodatkowo przewidzianych ulg i otrzymania zwrotu w szybszym terminie niż „z urzędu”. Dzisiejszy wpis publikujemy dla tych, którzy będą rozliczać się samodzielnie. Pokażemy, jak w prosty sposób rozliczyć się bez wychodzenia z domu, a przy okazji wesprzeć naszą działalność.
Do rozliczenia możemy skorzystać np. z aplikacji e-PITy, która jest dostępna zarówno do pobrania na komputer, jak i bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Omówimy opcję nr 2, ponieważ jest szybsza. Zatem do dzieła!
Instrukcja rozliczania PIT-u krok po kroku
- Najpierw wchodzimy pod ten adres.
- Następnie wybieramy pierwszą opcję, czyli „KREATOR PIT za 2019 rok”.
- W następnych kilku krokach aplikacja będzie nas pytać m.in. o to, czy rozliczamy się indywidualnie, czy z małżonkiem. Jeśli jest to nasza pierwsza deklaracja w tym roku (druga opcja dotyczy korekty już złożonego zeznania, np. gdy wkradł się błąd), jako cel wypełniania deklaracji wybieramy „złożenie zeznania”.
- Dalej musimy wypełnić podstawowe informacje o sobie. Część pól, jak np. powiat, województwo itd. aplikacja wypełni za nas, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu. Automatycznie wybierze się również nasz właściwy Urząd Skarbowy.
- Czas wybrać źródła dochodu. Dla umowy o pracę, zlecenia itd. będzie to PIT-11. Dla zasiłku typu emerytura i renta będzie to PIT-40A/11A. Są jeszcze dwie inne opcje, ale generalnie ta informacja jest dostępna w PIT, który otrzymaliśmy od pracodawcy/organu wypłacającego świadczenie. Jednorazowo możemy wybrać tylko jeden typ, więc wypełniamy formularz, zapisujemy, a następnie będziemy mogli ewentualnie dodać kolejne źródła dochodu.
- Teraz możemy opcjonalnie wybrać ulgi (uwaga krwiodawcy – Wam również przysługuje odliczenie podatku), które chcielibyśmy rozliczyć. Przy większości z nich są dostępne odnośniki z wyjaśnieniem, kto może skorzystać z danej ulgi. Jeśli nie korzystamy z żadnej, po prostu przechodzimy dalej.
- Uwaga, teraz liczymy na Was! Domyślnie pojawi się opcja przekazania swojego 1% na rzecz wybranej przez e-PITy organizacji pożytku publicznego. Jeśli to nie problem, prosimy jednak o wybór opcji „Zmień OPP”, a następnie u dołu „sam wpiszę KRS”. Tutaj podajemy 0000116212. Aplikacja w kilka sekund przetworzy wpisany KRS i zapyta nas o cel szczegółowy – uwaga, to bardzo ważne. Prosimy o wpisanie w tym polu „OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W TARNOGÓRZE, UL. KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 72A, 22-375 TARNOGÓRA”. Mamy tutaj możliwość wyboru, czy chcemy przekazać swoje dane osobowe do OPP, czy też nie – wedle uznania. Opcja ukrycia danych w przypadku aplikacji e-PITy niestety jest płatna.
- Wypełniliśmy PIT! W przypadku, gdy system wyliczył nam kwotę do zwrotu, warto również wskazać rachunek bankowy, na który chcielibyśmy otrzymać taki zwrot.
- Jeśli pamiętamy dokładną kwotę przychodu za rok 2018 z poprzedniej deklaracji, system pozwoli nam na przesłanie zeznania podatkowego online. Jeśli jednak nie będziemy w stanie się autoryzować, pozostaje nam wydrukowanie deklaracji i dostarczenie jej do Urzędu Skarbowego listownie lub osobiście. W przypadku wysyłki, najlepiej wybrać list polecony (nie zwykły, który nie jest w ogóle rejestrowany w systemie Poczty Polskiej).
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się pomocne. Jeśli tak, bardzo liczymy na Państwa wsparcie w postaci przekazania 1% podatku na rzecz naszej jednostki.
Zdjęcie: OCDN.EU